فرهنگی خانوادگی و خداپسندانه

فرهنگی خانوادگی و خداپسندانه

فرهنگ غنی خانواده ایرانی، همواره با آموزه‌های اسلامی همراه بوده است، یکی از فرهنگ‌های خوب و خداپسندانه که در این سالها رواج پیدا کرده، رواج قرض الحسنه‌های خانگی است. 

خداوند می‌فرماید: «أَخَذَ اللَّهُ میثاقَ بَنی‏ إِسْرائیلَ وَ بَعَثْنا مِنْهُمُ اثْنَیْ عَشَرَ نَقیباً وَ قالَ اللَّهُ إِنِّی مَعَکُمْ لَئِنْ أَقَمْتُمُ الصَّلاةَ وَ آتَیْتُمُ الزَّکاةَ وَ آمَنْتُمْ بِرُسُلی‏ وَ عَزَّرْتُمُوهُمْ وَ أَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً لَأُکَفِّرَنَّ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ وَ لَأُدْخِلَنَّکُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهار» آیه 12 مائده

خدا از بنى اسرائیل پیمان گرفت. و از آنها، دوازده نقیب [سرپرست‏] برانگیختیم. و خداوند (به آنها) گفت: «من با شما هستم! اگر نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و به رسولان من ایمان بیاورید و آنها را یارى کنید، و به خدا قرض الحسن بدهید [در راه او، به نیازمندان کمک کنید]، گناهان شما را مى‏پوشانم [مى بخشم‏]؛ و شما را در باغهایى از بهشت، که نهرها از زیر درختانش جارى است، وارد مى‏کنم‏. [1]

این آیه انتخاب نقیب ـــ که تقریبا معادل همان بزرگ خاندان است ـــ را در بنی اسراییل مد نظر قرار می‌دهد، این رویه در میان خانواده‌های ایرانی جریان داشته و دارد(گر چه کمرنگ شده، ولی احترام بزرگتر و ریش سفیدتر کماکان محفوظ است)

یک بزرگ باتجربه، می‌تواند مرجع خیلی از مشکلات و نارسایی‌ها شود، که یکی از آنها مشکلات مالیست ، و با قرض الحسنه‌های خانگی حل می‌شود.

هر چه بیشتر در میان خانواده‌های ایرانی، به نماز و روزه و رابطه با خدا اهمیت داده شود؛ رابطه‌های آنها مثل قرض الحسنه‌خانوادگی و غیره، رنگ و روی خدایی پیدا کرده و حاشیه‌های کمتری پیش می‌آید.

ان‌شاءالله

پی‌نوشتها
[1]. ترجمه مکام، ص109.قرض الحسنه قرض الحسنه خانوادگی

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 4 آبان ماه، 1395 توسط mohamadhossein

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]