چتر ریزگردها در غرب ایران

چتر ریزگردها در غرب ایران

همه مردم خوزستان به دلیل اینکه از گرد و غبارهای خوزستان تاثیر مستقیم پذیرفته‌اند معتقدند ساکنان استان‌های غربی بیش از مردم دیگر نقاط کشور از این میهمان ناخوانده پذیرایی کرده‌اند.  

با فرا رسیدن فصل پاییز و آغاز نسیم‌های این فصل، مردم خوزستان که اطمینان یافته بودند دیگر گردوغبار میهمان ناخوانده آنان نخواهد بود، به یکباره متوجه شدند مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از فراگیری سامانه جدید گردوغبار در این استان خبر می‌دهد.


در برخی از روزهای مهرماه میزان گرد و خاک در اهواز به یک هزار و 495 و سوسنگرد به یک هزار و 221 میکروگرم به مترمکعب رسید. همچنین میزان گرد و خاک در امیدیه به 383، بهبهان 137 و اندیمشک به 210 میکروگرم بر مترمکعب رسید.


احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان علت گرد و خاک را وزش باد قابل ملاحظه در شمال غرب عراق و نفوذ آن به استان اعلام کرد و در این‌باره به «فرهیختگان» گفت: «این پدیده گاهی در مدت زمان کوتاه فعال بوده و پس از آن جای خود را به آسمانی صاف و همراه با وزش باد می‌دهد.» اما به گفته مدیر کل هواشناسی خوزستان در دو هفته گذشته نیز آسمان برخی نقاط استان خوزستان با گرد و غبار خفیف مواجه بود به صورتی که این پدیده شعاع دید را به دو کیلومتر کاهش داد. به گفته کوروش بهادری گرد و غبار خوزستان و اثرات نامطلوب آن بر زندگی مردم چند سالی است که به معضلی اساسی در این استان تبدیل شده و از نظر زیست‌محیطی تاثیر زیادی در زندگی روزمره ساکنان این استان داشته است. «گرد و غبار یک پدیده طبیعی است که در اثر خشکسالی‌های چند سال اخیر در کشورهای عراق، عربستان و سوریه تشدید شده است


چتر ریزگردها در غرب ایران
 

همه مردم خوزستان به دلیل اینکه از گرد و غبارهای خوزستان تاثیر مستقیم پذیرفته‌اند معتقدند ساکنان استان‌های غربی بیش از مردم دیگر نقاط کشور از این میهمان ناخوانده پذیرایی کرده‌اند.


تداوم این پدیده و وقوع آن تا سال‌های قبل که اوج وقوع این گرد و غبارها بوده است، به‌دلیل اثرات مستقیم روی افراد مانند افزایش بیماری‌های ریوی، اثرگذاری در افزایش نارسایی قلبی و عروقی و بهداشت روانی ساکنان، خصوصا کسانی که امکان مهاجرت برای آنها فراهم بوده، موجب مهاجرت عده‌ای از ساکنان این استان شده است.


اما اسماعیل ایدنی، فوق‌تخصص بیماری‌های ریوی و ‌رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «در چند سال اخیر تعداد افرادی که به دلیل شرایط بد آب و هوا بیمار شده‌اند در استان افزایش یافته است که اغلب این افراد را نیز کودکان تشکیل می‌دهند که دچار آلرژی‌های گوناگون شده‌اند. ذرات معلق موجود در استان خوزستان با توجه به اندازه‌ای که دارند، آسیب بیشتری به بدن می‌رساند به گونه‌ای که اگر این ذرات بزرگتر (10 میکروگرم) باشند، از طریق بینی به دام می‌افتند و به‌وسیله سرفه یا عطسه یا حتی شستن دهان از بین می‌روند اما هرچه حجم این ذرات کوچک‌تر (دو میکروگرم) باشد وارد ریه می‌شوند و از طریق گردش خون به بخش‌های مختلف بدن می‌روند و با توجه به اینکه این مواد دارای چه املاح شیمیایی هستند، بیماری‌های متفاوتی را به‌وجود می‌آورند.


ریزگردها در زندگی همه مردم استان اثر گذاشته و باعث مشکلات فراوانی در زمینه‌های بهداشت محیط، تولیدات صنایع، تولیدات باغی، زراعی و شیلات در خوزستان شده است.

 

ثبت 38 روز غبارآلود در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت:  از ابتدای سال تاکنون 38 روز غبارآلود در چهارمحال و بختیاری ثبت شده است.

مهرداد قطره سامانی با اعلام این خبر اظهار کرد: 80 درصد این  گرد و غبار از کشورهای عراق، سوریه و کشورهای مجاور بوده است.

وی افزود: پدیده گرد و غبار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37 درصد افزایش یافته است.

قطره با اشاره به اینکه متاسفانه امسال در سطح استان وضعیت بارش فصل پاییز مطلوب نیست، گفت: پیش‌بینی می‌شود که از اواخر آبان‌ماه بارش‌ها‌ در سطح استان آغاز شود.

وی با اشاره به کاهش 30 تا 35 درصدی بارش‌ها در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه، تصریح کرد: متاسفانه کمبود بارش در این فصل جبران کننده کمبود بارش‌ها در فصل زمستان نخواهد بود و برای زمستان امسال، افزایش دما را پیش‌بینی می‌کنیم

قطره با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری همانند سال گذشته با کمبود آب مواجه است، گفت: امسال چهارمحال و بختیاری نهمین سال خشکسالی خود را طی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه متوسط بارش سال گذشته 490 میلی‌متر بوده است، خاطرنشان کرد: از ابتدای مهر سال جاری تاکنون، بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین میانگین بلند‌مدت، 93 درصد کاهش داشته است.ریزگردها غبار آلود منشا ریزگردها استان های غربی مشکلات ناشی از ریزگردها گرد و خاک خشکسالی کمبود بارش کمبود آب

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 5 آبان ماه، 1395 توسط mohamadhossein

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]