انواع حجاب با چادر

انواع حجاب با چادر

امروزه در ميان زنان کشورهاي مسلمان، چادر يکي از انواع حجاب شرعي و کامل‌ترين شکل آن تلقي مي‌شود. از آن‌جا که قرار است حجاب مايه آرامش باشد، پس شما هم چادري را انتخاب کنيد که با آن راحت‌تريد.

چادر ساده: اين چادر که ديگر، معرف حضور همه هست. چادري که از يک قواره پارچه يعني 5/4 متر با عرض 115 ـ 110 سانت که به صورت دو تکه دوخته مي‌‌شود، البته اگر عرض پارچه 180 سانتي‌متر باشد، يک تکه مي‌شود. بعضي از خانم‌ها براي اين‌که راحت‌تر بتوانند آن را روي سر نگه دارند، به آن کش مي‌زنند. تعدادي از خانم‌ها هم که دوست ندارند چادرشان زيادي ساده باشد، به لبه جلويي آن نوارهاي تزئيني مي‌دوزند.

چادر ملي: چادر ملي از آن دست چادرهايي بود که وقتي آمد، بلافاصله موافقان و مخالفان زيادي پيدا کرد. البته تعداد موافقان بيش‌تر بود، چون به سرعت گسترش يافت. موافقان معتقد بودند که اين چادر به خانم‌ها آزادي عمل بيش‌تري مي‌دهد، بدون آن‌که لازم باشد چادرشان را نگه دارند. مخالفان هم براي خود دلايل قانع کننده‌اي داشتند. چون رفتار بعضي از خانم‌ها اين چادر را لوث کرده بود. مدل ماهي و تنگ آن به همه چيز شبيه بود جز چادر. خانمي را ديدم که از روي چادرش جليقه زمستاني پوشيده بود و در نمونه‌اي ديگر خانمي از روي چادر شال گردن پيچيده بود. مشاهده‌هايي از اين دست، اين ذهنيت را ايجاد مي‌کرد که چادر ملي مانتويي است که آن را به سر کشيده‌اند!

چادر ملي در واقع چادر ساده‌اي است که از دو طرف آستين دارد. در بعضي از مدل‌هاي آن آستين از آرنج به پايين است. آستين مي‌تواند کلوش يا راسته باشد که معمولاً با حرير يا نوار و يا منجوق‌دوزي تزئين مي‌شود. جلوي چادر هم مي‌تواند باز باشد و يا به وسيله زيپ و دکمه مخفي بسته شود.

چادر دانشجويي: چادر ساده ايراني است به صورت کلوش که مکاني براي بيرون آوردن دست‌ها در آن در نظر گرفته شده است. اين چادر کش‌دار و جلو باز است و نياز به الگو دارد.

چادر کمري: چادر کمري يا همان قجري، مانند پيراهن از سر پوشيده مي‌شود. از پشت يکسره است ولي از جلو دو تکه به نظر مي‌رسد. قسمت پايين دامني است که تا زمين مي‌رسد و با کمربندي از پشت گره مي‌خورد به همين خاطر از سنگيني چادر گرفته مي‌شود. قسمت بالايي که دسته‌هاي چادر است با کش روي سر ثابت شده و بلندي آن تا زانو است. اگر شخص رو بگيرد، دو تکه بودن آن مشخص نمي‌شود. در مدلي از آن، قسمت بالا مثل يک مقنعه آستين‌دار است. مقدار پارچه اين چادر به اندازه چادر ساده است.

چادر شالي: جديدترين مدل چادر است که آن را تن «مامان نرگس» در سريال «روز حسرت» ديده‌ايد. اين مدل چادر خيلي هم شبيه چادر نيست. چون مثل مانتويي است که از جلو شال مي‌خورد و به وسيله زيپ مخفي بسته مي‌شود. خانم بختياري که در کارگاه کوچک اما گرم و صميمي‌اش انواع چادرها را مي‌دوزد، مي‌گويد «بعضي از شرکت‌ها که مايلند کارکنان زنشان ظاهري پوشيده، با وقار و آراسته داشته باشند، اين مدل را سفارش مي‌دهند.»

اگر آدم ناشي‌اي باشيد و با هر يک از مدل‌هاي زير براي بار اول برخورد کنيد، فکر مي‌کنيد که همه آنها چادر عربي هستند ولي تفاوت هر يک از اين چادرها با ديگري، آن را زيبا و منحصربه‌فرد کرده است.

چادر بحريني (بحراني): براي تهيه اين چادر به 5/2 متر پارچه با عرض 180 سانتي متر و يا 5 متر پارچه با عرض 100ـ90 سانتي‌متر نياز است که در عرض کم، چادر دو تکه مي‌شود. برش پايين چادر هلالي است و آستين‌ها به صورت جدا، از آرنج به چادر دوخته مي‌شود. عرض آستين‌ها 25 سانتي‌متر و گشاد است که معمولاً روي سر آستين به وسيله حرير، گلدوزي و يا منجوق دوزي تزئين مي‌شود.

صدفي بحريني: مدل کلي آن شبيه بحريني است با اين تفاوت که در بالاي سر، مقنعه‌اي (سايبان) و در جلوي صورت روبند دارد و از جلو زيپ مي‌خورد که مخفي نيست.

چادر لبناني: در مدل اصلي آن اگر شخصي که چادر را سر کرده دست‌هايش را باز کند، شما ياد مانتوهاي کلوش (خفاشي) مي‌افتيد، زيرا اين چادر آستين ندارد بلکه جايي براي بيرون آوردن دست‌ها روي چادر ايجاد شده و يک مچ 10 سانتي‌ به آن دوخته شده است. چادر به وسيله کش روي سر نگه داشته مي‌شود و جلوي آن به صورت مورب بسته مي‌شود يعني چپ و راست. به اين صورت که به لبه طرف راست کشي به اندازه مچ دوخته مي‌شود که آن را به دست چپ مي‌اندازيد و سمت چپ چادر در پهلوي راست شما نگه داشته مي‌شود. چادر از زير چانه و روي سينه به وسيله يک دکمه بسته مي‌شود. پوشيده بودن اين چادر به شما اين امکان را مي‌دهد تا در زير آن لباس راحت‌تري بپوشيد، زيرا به هيچ وجه باز نيست. براي تهيه اين چادر به 5/3 متر پارچه با عرض 180 سانتي‌متر نياز است.

صدفي لبناني: مدل کلي آن شبيه لبناني است، با اين تفاوت که در بالاي سر مقنعه‌اي و در جلوي صورت روبند و يا چانه دارد و از جلو زيپ مي‌خورد.

چادر عراقي: يا همان عربي خودمان. در اين مدل هم روي خود چادر براي بيرون آوردن دست‌ها برشي ايجاد شده است با اين تفاوت که ديگر حتي مچ هم ندارد. در داخل چادر و روي کمر به اندازه 30ـ20 سانتي‌متر از پارچه چادر باقي مي‌ماند. (مثل يک جاي دوخت پهن). جلوي اين چادر باز است و براي تهيه آن به 5/7 متر پارچه با عرض 100ـ90 سانتي‌متر نياز است.

اگر تصميم گرفته‌ايد که چادر را ندوزيد و آماده از بازار تهيه کنيد مواظب باشيد که به جاي چادر، عبا نخريد. زيرا وقتي که سرش کرديد، با عرض معذرت بايد بگويم که شبيه پنگوئن خواهيد شد. زيرا قسمتي که در اصل بايد روي شانه قرار گيرد، شما به سر کشيده‌ايد.

چادر حجازي: اين مدل، تنها مدلي است که شما مي‌توانيد در آن آستين را به معناي واقعي خودش ببينيد. زيرا آستين به شکل معمولي و از زير بغل برش خورده است. اين چادر نيز مانند چادر لبناني به صورت مورب (چپ و راست) بسته مي‌شود. براي تهيه آن به 5 متر پارچه با عرض 180 سانتي‌متر نياز است.

مدل‌هاي بحريني، لبناني، عراقي و حجازي به دو صورت چرخي و دست‌دوز تهيه مي‌شوند که دست‌دوز آن بسيار زيباتر و تميزتر است اما هزينه آن دو برابر خواهد شد، چون وقت و زحمت بيش‌تري مي‌طلبد.

اميدوارم که توانسته باشم در گرفتن تصميم کمکتان کنم. در پايان از خانم بختياري که در کارگاه کوچکش مرا در تهيه اين مطلب کمک کردند، سپاسگزارم.چادر انواع چادر حجاب برتر

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 1 دي ماه، 1395 توسط payegahir

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]