زينب عليهاالسلام الگوى سلامت روان،
زينب عليهاالسلام الگوى سلامت روان،

زينب عليهاالسلام الگوى سلامت روان،

مَا رَأَيتُ إِلَّا جَمِيلاً، هَؤُلَاءِ قَوْمٌ كَتَبَ اللَّهُ عَلَيهِمُ الْقَتْلَ فَبَرَزُوا إِلى مَضاجِعِهِمْزينب عليهاالسلام الگوى سلامت روان،

يكى از شاه كارهاى معرفتى حضرت زينب عليهاالسلام، نوع استدلال و تفسيرشان در مجلس ابن زياد است. ايشان على رغم اينكه سوگوار شهادت برادران، فرزندان و خويشان خود بودند و از طرفى، بيشترين رنج و محنت را متحمل شده بودند و به ظاهر با سيماى يك اسير و بازنده در جنگ، وارد مجلس ابن زياد شدند، با وجود اين، استدلال و تفسير ايشان از حوادث كربلا بسيار اعجاب انگيز است. زمانى كه ابن زياد با حالتى تمسخرآميز، حضرت را مورد خطاب قرار داد: كار خدا را نسبت به برادر و اهل بيتت چگونه ديدى؟ حضرت زينب فرمودند: مَا رَأَيتُ إِلَّا جَمِيلاً، هَؤُلَاءِ قَوْمٌ كَتَبَ اللَّهُ عَلَيهِمُ الْقَتْلَ فَبَرَزُوا إِلى مَضاجِعِهِمْ (محمدى اشتهاردى، 1377، ص 181)؛ من جز خير و زيبايى چيزى نديدم. اينان افرادى بودند كه خداوند مقام شهادت را سرنوشتشان ساخت، ازاين رو، داوطلبانه به آرامگاه هاى خود شتافتند. حضرت در اوج فشارهاى شديد روحى، تفسيرى عالمانه و الهى از جريان كربلا به نمايش مى گذارد و با پرداختن به جنبه هاى مثبت آن، الگويى بسيار كارآمد در رويارويى با حوادث در برابر ما قرار مى دهد. استدلال هاى عالمانه و به دور از احساسات زينب عليهاالسلام در مجلس ابن زياد، حتى دشمن را وادار به اعتراف مى نمايد؛ آنجاكه بعد از پايان خطبه حضرت زينب عليهاالسلام، ابن زياد به اين امر اذعان مى كند: اين زن با قافيه و آهنگ سخن مى گويد، سوگند به جانم پدرت نيز شاعر قافيه پرداز بود (همان، ص 182).
زينب عليهاالسلام در پايان خطبه مجلس يزيد، اول كلام را با شكر و حمد الهى و صلوات بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله آغاز مى نمايد (طبرسى، 1403ق، ج 2، ص 310). سپس نه تنها از حادثه پيش آمده نمى نالد، بلكه آن را سعادت و رحمت و فيض شهادت تفسير مى نمايد كه فقط براى اولياى خدا رقم مى خورد. وى يكى از دل خراش ترين حوادث بشرى را نعمتى از جانب خداوند برمى شمارد و با پرداختن به جهات مثبت اين حادثه هولناك، جان فشانى اهل بيت را توفيقى الهى مى داند و بر اين امر شكرگزارى مى نمايد: سپاس خداوندى را كه ابتداى كار اوليايش را به سعادت و مغفرت، و پايان آن را به شهادت و رحمت و رضوان و مغفرت ختم نمود. ما از خداوند درخواست مى كنيم كه نعمت خويش را بر شهيدان ما تكميل فرمايد و بر اجر و مزد آنها بيفزايد و ما را به جانشينان نيكو مخلف دارد؛ زيرا او خداى بخشنده و مهربان است (همان).پی نوشت:
محمد زارعى توپخانه، زينب عليهاالسلام الگوى سلامت روان، مجله معرفت سال بيست و دوم ـ شماره 192 ـ آذر 1392، 73ـ82

 

زینب علیهاالسلام

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 2 بهمن ماه، 1396 توسط payegahir

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]